Fotos af skolebyggeriet

For to år siden spurgte vi “Kan denne bunke sten blive til en skole”. Nu har vi bevis for, at det er muligt at forvandle Dogon-bjergenes klipper til byggesten. Vores skole er godt på vej!

Endelig har vores entreprenør Saidou Togo i Bandiagara fået en god nok internetforbindelse til at sende os fotos fra byggeriet. Nogle fotos er fra begyndelsen af byggeriet, andre fra begyndelsen af juni 2014.

Indbyggerne i Biry knokler frivilligt med byggeriet sammen med professionelle håndværkere. Byggeriet har varet cirka en måned, så der er stadig to måneders arbejde tilbage. Og derefter skal vi have penge nok til at købe skolemøbler til elever og lærere, samt bygge latriner og kontor til lærerne.

Klik på billederne for at se dem i stor størrelse.

Dette indlæg blev udgivet i Nyt om skolen og tagget . Bogmærk permalinket.